Przepis na: Bezy z truskawkami i bitą śmietaną

Zgłoś błąd

Składniki( ):

  • 1/2 szklanki białek, szklanka cukru, łyżeczka mąki ziemniaczanej, 1/2 litra śmietanki kremówki, skórka otarta z cytryny, pocięte w cienkie paseczki listki melisy truskawki

Przepis:

Bezy z truskawkami i bitą śmietaną
Blachę wyłożyć pergaminem, piekarnik nagrzać do 100°C. Białka ubić na pianę, pod koniec stopniowo dodać cukier i mąkę. Jeżeli piana nie chciała się ubić na sztywno (bo np. białka były z lodówki), nic nie szkodzi - wówczas na pergaminie rozlewamy płaskie kółka, a po upieczeniu otrzymamy bezowe krążki.
Jeżeli piana jest sztywna, łyżeczką nakładać na pergamin w miarę równe, nieduże kupki, pamiętając, że urosną i mogą się posklejać. Wstawić do ciepłego piekarnika i piec powoli, aż bezy będą suche (ok. 2 godzin).
Śmietankę kremówkę ubić na puch, pod koniec ubijania dodając dla aromatu listki melisy i skórkę cytrynową. Na bezowych krążkach kłaść łyżkę bitej śmietany i dekorować obficie cząstkami truskawek.
Można też w dużej szklanej misce grubo pokruszyć bezy, wymieszać z bitą śmietaną i posiekanymi truskawkami - najlepsze będą dobrze schłodzone.