Przepis na: Pierogi ruskie

Zgłoś błąd

Składniki( ):

 • Ciasto:, 2 szklanki mąki, 1/2-3/4 szklanki wody

  Nadzienie:, 40 dag twarogu, 3 ziemniaki, sól

Przepis:

Pierogi ruskie
Ugotuj obrane ziemniaki, odcedź i rozgnieć na gładką masę. Dodaj twaróg i dokładnie wymieszaj. Osól do smaku. Zagnieć ciasto. W dużym, płaskim rondlu zagotuj osoloną wodę. Odrywaj po kawałku ciasta i cienko rozwałkowuj. Wykrawaj kubkiem krążki. Na każdym kładź kopiastą łyżeczkę nadzienia, składaj na pół i zlepiaj brzegi. Uważaj, by nadzienie nie dostało się między brzegi ciasta, bo wtedy pierogi mogą rozkleić się podczas gotowania.
Ulepione układaj na desce posypanej mąką tak, by się ze sobą nie stykały. Ciasto użyte do tych pierogów nie ma w sobie jajka - jest dzięki temu bardziej delikatne, ale też ma większą skłonność do zlepiania się po ugotowaniu. Takie ciasto bardzo polecam także do pierogów z owocami. Pierogi wrzucaj do wrzątku partiami. Po wrzuceniu zamieszaj, żeby się nie pozlepiały ani nie przywarły do dna. Gdy wypłyną, gotuj je jeszcze przez dwie-trzy minuty. Wyjmuj łyżką cedzakową. Przed podaniem polej pierogi masłem, masłem z tartą bułką albo skwarkami. Na talerzu każdy może je sobie dodatkowo posypać ulubioną przyprawą. Jeśli mamy chęć na danie na słodko, nadzienie solimy tylko trochę, a pierogi polewamy na talerzu śmietaną z cukrem. Takimi właśnie pierogami zajadałam się w dzieciństwie.

Pierogi ruskie - Zdjęcia

Pierogi ruskie - Wideo

Wypowiedzi na forum

Wypowiedzi pojawiają się automatycznie i nie muszą dotyczyć opisywanego obiektu
 • Pierogi ruskie

  Pierogi ruskie to pierogi z Rusi. Ruś to była zawsze Biała, Czerwona, Czarna, Kijowska i Moskiewska. Pierogi ruskie mają więc skojarzenie z Rosją. Co gorsza - "ruski" po rosyjsku znaczy "rosyjski", np. "Jestem Rosjaninem" po rosyjsku jest "Ja russkij". Czytam propozycje, żeby zmienić nazwę "pierogi

 • Re: Pierogi ruskie

  Nie wiem dllllllaczegoo , bo co. Przecież pierogi ruskie się zjada.. Słyszałem , że w Rosji , na danie , na które u nas mówi eię "pierogi ruskie" , w Rosji mówi się "węgierskie". Pozdrawiam.

 • Re: Pierogi ruskie

  Zrobiłem dzisiaj pierogi ruskie i wyp... za okno. -- atujest.blogspot.com/

 • Re: Pierogi ruskie

  1maresuav napisał: > Nie wiem dllllllaczegoo , bo co. Przecież pierogi ruskie się zjada.. > Słyszałem , że w Rosji , na danie , na które u nas mówi eię "pierogi ruskie" , > w Rosji mówi się "węgierskie". Pozdrawiam. Bo słowo ruski kojarzy się z Rosjanami, a ci kojarzą się źle.

 • Re: Pierogi ruskie

  alux napisał: > Zrobiłem dzisiaj pierogi ruskie i wyp... za okno. > Hehe. Śmiecisz pod swoim oknem?

 • Re: Pierogi ruskie - ban

  Ale to przecież całkiem inna potrawa, pierogi ruskie mają nadzienie z białego sera i ziemniaków...

 • Re: Pierogi ruskie

  To są pierogi ruskie. Danie typowe dla dawnego województwa ruskiego, czy Rusi Halickiej. Ważniejsze miasta Rusi Halickiej: Bełz, Chełm, Halicz, Krosno, Lesko, Lwów, Przemyśl, Rzeszów, Tarnopol, Zamość. -- To kłamstwo, Michał jest kobietą .

 • Re: Pierogi ruskie

  > Zrobiłem dzisiaj pierogi ruskie i wyp... za okno. Ładny chlew musisz mieć pod swoim oknem.:( Nie waż się tego robić z pierogami z truskawkami bo to będzie grzech śmiertelny :) -- https://image.ceneostatic.pl/data/products/102535366/i-kaminski.jpg PEGASUS

Zobacz inne przepisy