Przepis na: Pierogi kresowe

Zgłoś błąd

Składniki( mąka ,sól ,twaróg ,woda ,ziemniaki ):

 • ciasto: 2 szklanki mąki
 • 1/2-3/4 szklanki wody
  nadzienie: 40 dag twarogu
 • 3 ziemniaki
 • sól

Przepis:

Pierogi kresowe
Ugotuj obrane ziemniaki, odcedź i rozgnieć na gładką masę. Dodaj twaróg i dokładnie wymieszaj. Osól do smaku. Zagnieć ciasto, korzystając z ?Rad na dobry początek?. W dużym, płaskim rondlu zagotuj osoloną wodę. Odrywaj po kawałku ciasta i cienko rozwałkowuj. Wykrawaj kubkiem krążki. Na każdym kładź kopiastą łyżeczkę nadzienia, składaj na pół i zlepiaj brzegi. Uważaj, by nadzienie nie dostało się między brzegi ciasta, bo wtedy pierogi mogą rozkleić się podczas gotowania. Ulepione układaj na desce posypanej mąką tak, by się ze sobą nie stykały. Ciasto użyte do tych pierogów nie ma w sobie jajka - jest dzięki temu bardziej delikatne, ale też ma większą skłonność do zlepiania się po ugotowaniu. Takie ciasto bardzo polecam także do pierogów z owocami. Pierogi wrzucaj do wrzątku partiami. Po wrzuceniu zamieszaj, żeby się nie pozlepiały ani nie przywarły do dna. Gdy wypłyną, gotuj je jeszcze przez dwie-trzy minuty. Wyjmuj łyżką cedzakową. Przed podaniem polej pierogi masłem, masłem z tartą bułką albo skwarkami. Na talerzu każdy może je sobie dodatkowo posypać ulubioną przyprawą. Jeśli mamy chęć na danie na słodko, nadzienie solimy tylko trochę, a pierogi polewamy na talerzu śmietaną z cukrem. Takimi właśnie pierogami zajadałam się w dzieciństwie.

Wypowiedzi na forum

Wypowiedzi pojawiają się automatycznie i nie muszą dotyczyć opisywanego obiektu
 • Re: Pierogi ruskie - ban

  To są POLSKIE pierogi. Kresowe ! "Ruskie"=wschodnie , nie rosyjskie Nie oddamy pierogów !!!????

 • Re: Pierogi ruskie - ban

  konsta-is-me napisała: > To są POLSKIE pierogi. > Kresowe ! > "Ruskie"=wschodnie , nie rosyjskie > Nie oddamy pierogów !!!????

 • pierogi kresowe

  jadłam oststnio w pierogarni pierogi kresowe, nadzienie było z wątróbki i kaszy gryczanej, było pyszne, czy ktoś zna dokładny przepis?

 • Re: pierogi kresowe

  W Google "kresowe"sa z grzybami.Mysle,ze jesli podsmazysz watrobke,ugotujesz kasze gryczana posolisz,popieprzysz,pomieszasz (watrobke zmiel) to powinno wyjsc:) -- la donna e mobile :) no i jeszcze Pinezka

 • Re: oj,coś mi się wydaje,że od tej Grecji zacznie

  nie ma tam w pl szpitali do polglowkow bez zupy ale z pierogami kresowymi

 • Wygrała bryndza i smaki z Kresów

  Jadłeł pierożki z 4 restauracji. Albo były kiepskie albo bardzo kiepski. Grube twarde ciasto przypominajace asfalt, smażone na zużytym do granic oleju. Z tej przeciętności wybijały się rzeczywiście pierogi kresowe, ale nie na tyle aby chciało się je próbować jeszcze raz i jeszcze raz. Ciekawe

 • Nieprzetlumaczalne zwroty?

  kicior99 napisał: > Jeden z polskich anglistow (bodaj Jan Rusiecki) mawial, ze jest tylko jeden > zwrot nieprzetlumaczalny na angielski: zalatwic sprawe. Slownika nie mial? O wiele latwiej tlumaczyc "zalatwic sprawe" niz "poPGRowski", "pierogi", "kresowy" czy "blokers".